Informace od zdravotní sestry

MENU

  

HODNOTY

  

JÍDELNÍČEK

  

NÁSLEDKY CUKROVKY

  

RADY A ZKUŠENOSTI

  

Třešně a cukrovka

 


Aktualizováno:

Co jíst při cukrovce

Pokud jste jedním z milionu lidí v Česku, kteří se léčí s diabetem, pravděpodobně chápete, že existují určité potraviny, které byste měli jíst s mírou nebo se jim úplně vyhnout. Vzhledem k tomu, že ovoce má obvykle vysokou hladinu cukru, někteří lidé se domnívají, že je třeba se mu vyhnout. Jsou tedy třešně dobré pro diabetiky?
Přetrvává mylná představa o rychlých cukrech. Patří sem hlavně přidané cukry v potravinách nebo nápojích, jako jsou sladkosti, limonády nebo čokoláda. Cukr v medu a neslazené ovocné šťávě může být přirozený, ale stále je považován za rychlý cukr a mělo by se s ním zacházet opatrně, zejména u lidí s cukrovkou.
U diabetiků mohou tyto volné cukry způsobit prudký nárůst hladiny cukru v krvi. Co ale možná nevíte, je, že cukr v čerstvém ovoci je fruktóza, která nemá tak velký vliv na hladinu cukru v krvi. A pokud jde o třešně, tyto malé plody mohou mít dokonce potenciál pro léčbu cukrovky.

Třešně při cukrovce

Sladké i kyselé třešně obsahují antokyany, které jim dodávají jasně červenou barvu. Jedná se o flavonoid, který lze nalézt i v jiném ovoci, jako jsou borůvky, červené hrozny a jahody. Tyto plody jsou nejen chutné, ale věda začíná ukazovat, že chemikálie, které obsahují, mohou snížit riziko srdečních onemocnění.

Nové studie ukazují, že pankreatické buňky zvyšují produkci inzulínu o 50 %, když jsou vystaveny těmto antokyanům, což má význam právě pro diabetiky. Tyto studie byly dosud prováděny pouze na hlodavcích, ale odborníci jsou již nadšeni z potenciálu, který tento objev má.

Jsou tedy třešně dobré pro diabetiky? Ano, ale s mírou. Musíte si hlídat porce a zdroj ovoce. Konzervované a kandované třešně mají například přebytek přidaného cukru a sacharidů. Pokud ale máte čerstvé třešně, tak půlhrnková porce by neměla být pro většinu diabetiků problém.

výběr z naší tvorby
pokračování článku

Cukrovka a třešně

Pokud žijete s cukrovkou, je důležité udržovat hladinu glukózy v krvi v mezích doporučených vaším lékařem. Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, je sledovat příjem sacharidů.

Zdravé zdroje dietních sacharidů zahrnují neškrobovou zeleninu, ovoce, celozrnné výrobky a fazole. Třešně jsou jednou z možností, ale je důležité sledovat velikost porce.

Pro diabetiky je vhodná malá porce 14 třešní (podobně jako 2 kiwi, 7 jahod nebo 3 meruňky). Vzhledem k tomu, že různí lidé mají různou toleranci k sacharidům, zvažte testování hladiny glukózy v krvi před a po první konzumaci třešní.

Na základě zralosti má 1 hrnek vypeckovaných třešní asi 25 gramů sacharidů. A 1 hrnek vypeckovaných višní má asi 19 gramů sacharidů.

Zatímco porce 1/2 hrnku by neměla být problémem pro většinu jedinců žijících s cukrovkou, nejlepší způsob, jak pochopit, jak vaše tělo reaguje na třešně, je zkontrolovat hladinu cukru v krvi 1 až 2 hodiny po snědení jedné takové porce.

Glykemický index třešní

Glykemický index (GI) udává účinky potravin na hladinu cukru v krvi na základě faktorů, jako jsou:

  • zralost;
  • způsob vaření;
  • druh cukru, který obsahuje;
  • množství zpracování, kterým ovoce prošlo.

Potraviny s vysokým glykemickým indexem mohou rizikově zvýšit hladinu glukózy v krvi.

Čerstvé třešně jsou považovány za potraviny s nízkým GI, pokud věnujete pozornost velikosti porce.

výběr z naší tvorby
pokračování článku

Pozitivní vliv třešní na cukrovku

Probíhá výzkum týkající se potenciální role, kterou mohou třešně hrát při léčbě diabetu.

Výsledky těchto a dalších studií naznačují, že třešně mohou hrát roli ve zdravé regulaci glukózy, případně snížit riziko cukrovky a zmírnit její nepříznivé účinky.

  • Sladké i kyselé třešně jsou bohatým zdrojem polyfenolů a vitamínu C, které mohou být zdraví prospěšné tím, že předcházejí nebo snižují zánět a oxidační stres.
  • Extrakt z třešní je užitečný při kontrole hladiny glukózy v krvi a zdá se, že třešně pomáhají při léčbě diabetu a snižují komplikace diabetu.
  • Kombinace čištěných sladkých a višní a antioxidačního třešňového extraktu má příznivé účinky na snížení hladiny glukózy a mikroalbuminu a také na zvýšení produkce kreatinu u diabetických potkanů [1].
  • Antokyany nalezené v třešních, ale i v dalším ovoci jako jsou borůvky, se zřejmě zaměřují na citlivost inzulínu a zvyšují ji. Prokázaly také potenciál pomoci zvládat onemocnění, jako je diabetes [2].

Vzhledem k tomu, že výzkum pokračuje, nelze v současné době činit žádné jednoznačné a rychlé závěry, pokud jde o třešně a jejich vliv na krevní cukr – zejména proto, že některé z výše uvedených studií byly provedeny jen na zvířatech a nikoli na lidech.

I když se výzkum zdá být slibný, vaše osobní měření cukru v krvi je skutečným testem toho, jak prospěšné třešně pro vás jsou.

zdroje
[1]
[2]


přidejte sem svůj komentář

Něco Vám není jasné? Zeptejte se na to ostatních. Určitě Vám pomohou.
K zeptání použijte tento formulář.


Nadpis / Dotaz
Jméno
E-mail
Sdělení

Všechna políčka formuláře je třeba vyplnit!
E-mail nebude nikde zobrazen.

přehled komentářů
K článku zatím nebyl napsán žádný komentář.


Zajímavé články

Cukr-v-krvi

O nás

Kontakt

Ochrana osobních údajů a cookies

SiteMAP

RSS